Jak stosować monitoring zgodnie z prawem?
Niewłaściwe korzystanie z kamer może skutkować naruszeniem wielu przepisów, w tym dotyczących ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, ochrony dóbr osobistych oraz praw innych osób przebywających w zasięgu monitoringu.
Coraz więcej osób instaluje obecnie monitoring wideo dla celów czysto prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przyczyn takich decyzji może być wiele. Niewątpliwie, jednym z powodów jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa, które daje możliwość podglądania podczas nieobecności, w czasie rzeczywistym, mieszkania czy domu. Z kolei osoby, które w przeszłości doświadczyły negatywnych zdarzeń, jak włamanie do mieszkania, piwnicy, zniszczenie pojazdu w garażu, zazwyczaj instalują monitoring w celu rejestrowania obrazu na potrzeby ustalenia tożsamości sprawców ewentualnych przestępstw. Zdarzają się także sytuacje, gdy decyzja o montażu kamer zostaje podjęta na skutek niewłaściwego zachowania sąsiadów, którzy np. wyrzucają śmieci do cudzego ogródka, nie sprzątają po swoim pupilu.
Popularności monitoringu sprzyja dostępna na rynku bogata oferta urządzeń w przystępnej cenie.
WAŻNE!
Coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się kamery IP, jak również urządzenia zaliczane do tzw. internetu rzeczy. W konsekwencji, każda zainteresowana osoba, bez większych problemów jest w stanie dokonać zakupu kamery i innego sprzętu niezbędnego do wykonywania monitoringu.
Z jednej strony wzrost zainteresowania indywidualnym monitoringiem może sprzyjać zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta